Søg i nyheder Kontakt fsu Sitemap


Indbydelser:
Frem Julecup 2018
Start: 28-12-2018
28. november 2018 PrintvenligResultater fra 2. runde af den Fynske Pokalskak
Af Michael Nielsen
Resultaterne fra den spændende 2. runde af Fyns pokalskak i Frem d. 26/11 - 2018 er klar !
Trods tekniske problemer, blev der udført en upartisk elektronisk lodtrækning, og aftenens 8 kampe så således ud:

Ullerslev 1 - LF 3

Middelfart 1 - Faaborg 1

Nr. Åby Jr 2 LF 2

Nyborg 2 - Maskinfabrikken

Nyborg 1 - Nr. Åby 1

Læseforeningen 1 - Frem 2

Frem 1 - Sydøstfyn 1

Middelfart 2 - Frem 3

Hvor hele tre kampe var klubbers respektive 1. hold i kamp mod 1.hold, og potentielle top-opgør.
Inden resultaterne vises, vil jeg sige tak til Frem for det store arbejde i at lægge lokaler til, og sætte materialer op til denne runde, og gøre klar til hele 64 skakspillere.
Jeg vil gerne stresse at det er vigtigt at alle overholder reglerne, og især at sikre at ens telefon eller andet elektronisk udstyr, er slukket når man er deltager ! Ikke mindst for ikke at være til gene for andre, der koncentrerer sig om deres kamp.

Hjemme                                                    Ude
Ullerslev 1                        2                       LF 3                                                    2

Steen G. Andresen         0                       Tommy G. Hansen                           1
Knud Nielsen                   1                       Erik Zimmermann-Nielsen            0
H.C. Nilsson                     0                       Mikkel Kvist                                      1
Kent H. Pedersen            1                      Villy Nielsen                                      0
Ullerslev frabad sig retten til at spille lynomkamp og LF3 går videre.

Hjemme                                                      Ude
Middelfart 1                  2 (3)                     Faaborg 1                   2 (1)

Brian Lorenzen              ½ (1)                    Bent Warncke             ½ (0)
Jakob Petersen              0 (1)                    Sebastian Sterup        1 (0)
Thomas B. Thomsen    ½ (1)                    Ove Matras                 ½ (0)
Leif Kristoffersen           1 (0)                    Hans Hansen               0 (1)
Efter lynomkamp med modsatte farver, gik sejren til Middelfart 1

Hjemme                                        Ude
Nr. Åby Jr 2                     1            LF 2                                        3

Kaare V. Basse               0            Steen Jacobsen                    1
Mads Hansen                0            Arne Christiansen                1
Davit Grigorian             1            Niels Henrik Cappelen         0
Philip Sørensen             0           Claus Børsen                         1

Hjemme                                      Ude
Nyborg 2                       ½           Maskinfabrikken           3½

Anders Jensen             0            Kim Skaanning               1
Johnny Larsen              0            Michael Nord                1
Svend Veise                  ½           Andrew Velarde           ½   
Freddy Rode                 0           Heinz Furrer                   1

Hjemme                                     Ude
Nyborg 1                     1½          Nr. Åby 1                        2½

John Frederiksen       0             Mads B. Svendsen        1
Søren A. Koch            1             Martin Jørgensen          0
Stig G. Jensen            0             Jess Nykjær                    1
Jess K. Madsen         ½             Thomas Christensen     ½

Hjemme                                                               Ude
Læseforeningen 1                           4                 Frem 2                             0

Lars M. Jensen                                1                 Jan Kuntz                         0
Jannick Skow                                   1                 Niels H. Sørensen          0
Alexander M.J.H. Johansen          1                 Mathias Meunier           0
Jakob Jensen                                   1                 Mikkel Bruun-Jensen     0

Hjemme                                              Ude
Frem 1                          1                    Sydøstfyn 1                    3

Kristoffer Dyrgaard     ½                   Lars Borbjerggaard       ½
Alexander Le Besq      0                    Per Sørensen                1
Tobias I. Jensen           0                   Mathias Ludvigsen        1
Aske Graulund            ½                   Tage Knudsen                ½

Hjemme                                         Ude
Middelfart 2               0                Frem 3                4

Ingen partier spillet, pga afbud

Stort tillykke til de 8 hold, som har kvalificeret sig til 3. runde, som afvikles i uge 4 (mere præcist oplyses inden længe)
LF 1, LF 2, LF 3, Middelfart 1, Frem 3, Sydøstfyn 1, Maskinfabrikken og Nr. Åby jr. 1.

mvh
TL Michael V. Nielsen

© 2018 Fyns Skak Union