Søg i nyheder Kontakt fsu Sitemap

Aktuelle turneringer:
Indbydelser:
Fynsmesterskabet 2018
Start: 04-01-2018
30. marts 2016 PrintvenligDM i Svendborg - de øvrige fynske deltagere
Af Niels Erik Nielsen
Påsketurneringen i Svendborg nåede op på 258 deltagere, og i det tal er fraregnet de 80 spillere, der var tilmeldt lyn-DM fredag aften.

FREM havde flest deltagere
Blandt de deltagere, der spillede med i grupper med normal betænkningstid, kom de 49 fra fynske klubber.

Desuden var der en lille håndfuld lokale spillere, som benyttede sig af den relative nye mulighed for i påskeperioden at være med i mere end en gruppe.

Der var dog også nogle få, der af forskellige årsager tidligt valgte at trække sig ud af deres respektive grupper, og de er ikke medregnet i den samlede fynske oversigt.



Kort Påske 2 - 2. forløb, gruppe 2 i aktion.


FREM var med 14 spillere til start ikke alene den bedst repræsenterede lokale klub, men også den, der på landsplan kunne mønstre flest deltagere, og Odense-klubben blev fulgt tæt af arrangørklubberne Sydøstfyn og Tårnet med hhv. 12 og 9 deltagere.



Stævnekontoret.

Her følger et samlet overblik over de grupper, som gik i gang tirsdag og torsdag. Fra nogle af dem var der LIVE-transmission, fra andre ikke, og partieksemplerne er udelukkende hentet fra den første kategori.

Tobias hentede placeringspræmie
Vi begynder i G7, gruppe 1, hvor fire lokale spillere deltog, og det lykkedes for en af dem, at komme i præmierne.

Det var Tobias Ilsøe, FREM, der lagde ud med at vinde over Henrik Mortensen, Horsens, hvis sidste træk var 19.Sc2-d4:



19...Ta3!?
19...Txd2! 20.Txd2 Sxd2 21.Dxd2 cxd4 22.exd4 Txd4 var endnu mere ubehageligt for hvid.
20.Tf5 De8 21.Sb3 Txa2 22.Sxc5?



22...Sc3! 23.Df3 Sxd1 24.Sxb7 Tdxd2
0–1

I 3. runde vandt Tobias over sin navnebror Tobias Breinholt Hoffmann, Jetsmark, der i en i forvejen vanskelig stilling netop har spillet 33.Sh2-f1??:



33...Sxd4 34.Sh2 Txe5 35.Dc4 Lc5 36.Td2 Td5 37.Tad1 Df6 38.Kf1 Sf5 39.Ke1 Te5+ 40.Te2



40...Lxf2+! 41.Kd2
41.Kxf2 Sd6+ 42.Ke1 Sxc4 osv.
41...Td5+
0–1

Derpå fulgte to nederlag, men ved at vinde over Lars Schøning, Skive i sidste runde, sikrede Tobias sig akkurat en placeringspræmie. Det gik helt galt for skibonitten efter Tobias' 17…Lc8-e6:



18.Sf4??
18.Td1 var only move!
18...Dxd3 19.Sxd3 Lc4! 20.Td1 Tad8
0–1

Ulrik Larsen fra Tårnet lagde i samme gruppe ud med to nederlag, men i 3. runde kom han på tavlen mod Christian Karstensen, Tønder, hvis tårne kom i problemer efter 17…0–0–0:



18.Le7! Tdg8 19.Lxf6 Th7 20.Sg5 Thg7 21.Lxg7 Txg7 22.Sxe6 Lxe6 23.Txe6 Df7 24.Dh6! Kb8 25.Texc6 bxc6 26.Dd6+ Dc7



27.Tb1+!
Tg7 falder efter 27...Kc8 28.Df8+.
1–0



Ulrik Larsen, Tårnet (tv).

I 5. runde hentede Ulrik sin anden gevinst ved DM, og det gik ud over Ellen Kakulidis, Aalborg, hvis kongestilling ikke stod til at redde efter 25…f7-f6:



26.Sg5!?
26.Dh8+! Kf7 27.Sg5+! er mat i få træk, men sort er helt færdig efter begge træk.
26...Dd7 27.Dh8+ Ke7 28.Dxg7+ Kd8 29.Dxf6+ De7



30.Sxe6+
1–0

G7, gruppe 1 (20 deltagere): 5. Tobias Ilsøe, FREM 4p. (placeringspræmie) … 9. Poul Erik Nielsen, Sydøstfyn 3,5p. 13. Kurt Hollesen, Tårnet 3p. … 18. Ulrik Larsen, Tårnet 2,5p.

G7, gruppe 2 (20 deltagere): 4. Johnny Holler Johansen, FREM 4,5p. (placeringspræmie) ... 9. Jacob Foged Christensen, FREM 3,5p. (ratingpræmie) … 12. Mathias Nielsen, Sydøstfyn 3p.



Præmietagere i G7, gruppe 2: Jacob Foged Christensen (nr. 2 fra venstre).



Johnny Holler Johansen, FREM (th).



Mathias Nielsen, Sydøstfyn (th).

G7, gruppe 3 (14 deltagere): 3. Albert M. Møller, FREM 4,5p. (ratingpræmie) … 7. Christoffer Vinter, FREM 3,5p.



Præmietagere i G7, gruppe 3: Albert M. Møller (yderst tv).

Ib Lynæs spurtede sig til ratingpræmie
Ib Lynæs Hansen, Tårnet, der var eneste fynbo i G5 – 2. forløb, fik en glimrende start på turneringen ved i 1. runde at vinde over Lars Breinholt Agger, Skive, der lod sig lokke af bondegevinst efter Ibs 26.Dd1-d2:



26...Sxa2? 27.Lc5! Dd5 28.Ta1 Txc5 29.dxc5 Dxd3!? 30.Dxd3 Lxa1 31.c6 Le5 32.Dd7 Tb8 33.g3 Tb1+ 34.Kg2 Kg7 35.c7 Lxc7 36.Dxc7 Sb4



37.Da5! h5 38.Dxa4 Kh6 39.De8 Sd3 40.Df8+ Kg5 41.Dd8+
1–0

Derpå fulgte to nederlag, inden Ib i 4. runde satte spurten ind ved at vinde over Henrik Wendelboe Nielsen, Vejlby-Risskov, og i sidste runde fulgte så endnu en sejr:

Hvid: Adam Blatchley Hansen, Vejlby-Risskov (1644)
Sort: Ib Lynæs Hansen, Tårnet (1589)
[noter: NEN]
1.b4 e5 2.Lb2 d6 3.c4 Le7 4.Sf3 Lf6 5.d4 exd4 6.Lxd4 Sc6 7.b5 Sxd4 8.Sxd4



8...c5! 9.Sc2 Lxa1 10.Sxa1 Sf6 11.g3 0–0 12.Lg2 a6 13.0–0 axb5 14.cxb5 Txa2 15.Sc3 Ta7 16.Dd3 b6 17.Sc2 Lb7 18.f3 d5 19.e3 Dd7 20.Td1 Td8 21.Df1 Se8 22.Lh3 De7 23.Dd3 g6 24.e4 d4 25.Sb1 Tda8 26.Sba3 Sd6 27.Te1 f6 28.Lg2 De6 29.f4 Da2 30.Ta1



30...Dxa1+
Dronningeofret vinder også, men 30...Txa3! var endnu stærkere.
31.Sxa1 Txa3 32.Sb3



32...c4! 33.Dxd4 cxb3 34.Dxd6 Ta1+ 35.Lf1 b2 36.De6+ Kg7 37.e5



37...Txf1+! 38.Kxf1 b1D+
0–1

G5 – 2. forløb (18 deltagere): 6. Ib Lynæs Hansen, Tårnet 3p. (ratingpræmie).



Præmietagere i G5 - 2. forløb: Ib Lynæs Hansen (yderst th).

Kort Påske – 2. forløb, gruppe 1 (24 deltagere): 4. CM Martin Strandby Hansen, Sydøstfyn 3,5p. (placeringspræmie) … 10. Flemming Borg, Tårnet 2,5p. … 16. Kasper Larsen, Nr. Aaby 2p. … 23. Arne Bech Madsen, Nr. Aaby 1p.



Præmietagere i Kort Påske - 2. forløb, gruppe 2: Martin Strandby (nr. 2 fra højre).



Martin Strandby Hansen, Sydøstfyn.



Henning Nielsen - Kasper Larsen.



Palle Skov - Arne Bech Madsen.

Kort Påske – 2. forløb, gruppe 2 (20 deltagere): 2. Ove Matras, Faaborg 4p. (placeringspræmie) 3. Anton Kjeldsen, FREM 4p. (placeringspræmie) … 5. Peter Morling, FREM 3p. … 9. Chresten Nielsen, Ejby 2,5p. 10. Tage Knudsen, Sydøstfyn 2,5p. (ratingpræmie) … 13. Jan Nielsen, Sydøstfyn 2p. … 17. Mazen Oseney, Faaborg 2p. … 19. Morten Jannik, Odense 1p.


Præmietagere i Kort Påske - 2. forløb, gruppe 2: Tage, Adesh, Anton, Ove og Jacob.



Anton Kjeldsen, FREM (tv).



Ove Matras, Faaborg (tv).



Jan Nielsen, Sydøstfyn (tv).



Peter Morling, FREM (th).



Morten Jannik, Odense Skakklub (forrest th).



Tage Knudsen, Sydøstfyn (th).

Kort Påske – 2. forløb, gruppe 3 (24 deltagere): 3. Henrik Malig Hansen, FREM 3,5p. (placeringspræmie) … 5. Tobias Aagaard Hansen, FREM 3,5p. … 11. Freddy Rode, Nyborg 3p. 12. Jonathan Aagaard Hansen, FREM (ratingpræmie) 13. Dennis Vejlstrup, Faaborg, 2,5p. … 17. Mikkel Strandby Hansen, Sydøstfyn 2p. … 19. John Gunn, Faaborg 2p. … 23. John Sørensen, Sydøstfyn 1p.


Præmietagere i Kort Påske - 2. forløb, gruppe 3: Henrik (to fra venstre) fulgt af Jonathan.



Henrik Malig Hansen, FREM (th) og Dennis Vejlstrup, Faaborg (bagerst tv).

Veteranklassen, gruppe 1 (16 deltagere): 14. Torben Larsen, Odense 1,5p. … 16. Henning Nielsen, Sydøstfyn 1p.



Henning Nielsen, Sydøstfyn (bagerst).

Veteranklassen, gruppe 2 (14 deltagere): 12. Frits Ørbæk Hansen, Sydøstfyn 2p.



Frits Ørbæk Hansen, Sydøstfyn (th).

Kvindeklassen (8 deltagere): 1. Ellen Fredericia, ØBRO 7/7p.(!) … 4. Elisabeth M. Møller, FREM 3p. (ratingpræmie).



Præmietagere i kvindeklassen: Elisabeth M. Møller, FREM (yderst th).



Elisabeth M. Møller, FREM (tv).

Turneringens hjemmeside: http://www.skak-dm.dk/.

Læs også:
DM i Svendborg - kandidatklassen (29. marts 2016)
DM i Svendborg - de første grupper afgjort (25. marts 2016)

© 2017 Fyns Skak Union