Søg i nyheder Kontakt fsu Sitemap

Aktuelle turneringer:
Indbydelser:
Fynsmesterskabet 2018
Start: 04-01-2018
29. marts 2016 PrintvenligDM i Svendborg - kandidatklassen
Af Niels Erik Nielsen
De fynske deltagere spillede andenviolin i kandidatklassen
Modsat sidste år, hvor Sophus M. Møller, FREM blev juniordanmarksmester og hans klubkammerat Kristoffer Dyrgaard var med fremme hele vejen og endte på en samlet femteplads, kneb det i år mere for de i alt seks fynske deltagere at gøre sig gældende.



Dansk Skaksalg var atter til stede ved DM.

Efter de første tre runder havde alle de lokale spillere således stadig deres første gevinst til gode, men efter at have spillet tilsammen 18 partier uden at vinde et eneste af dem, gik der for alvor hul på bylden i 4. runde, hvor halvdelen af fynboerne triumferede.

 

At to af dem så faldt i indbyrdes opgør, var bare ærgerligt. I det ene mødtes Michael Nord, Tårnet og Sophus M. Møller, FREM, der fik mulighed for at gøre kort proces efter 38.Ta8-a7?:



38...Lxc5+ 39.Lxc5 Txb3
0–1



1. runde: Kristian Seegert - Sophus M. Møller.

I det andet havde Jesper Knudsen, LF hvid mod Thomas Jepsen, Sydøstfyn, der netop har spillet 24…Dc7-g3?:



25.Dxg3?!
Vinder også, men 25.Sce7+! Kd7 26.Da7+ Ke6 27.Sf5!+- var den hurtigste vej.
25...hxg3 26.Se5 Kb7 27.Kf1 Tc8 28.Sc3 a5 29.Ke2 b4 30.axb4 axb4 31.Sa4 Tc1 32.Kf3 f6 33.Sd7 Kc6 34.Sdc5 Kb5 35.b3 Tc2 36.d4 f5 37.exf5 gxf5 38.Kxg3 Td2



39.Kf3 Txd4 40.g4 fxg4+ 41.hxg4
1–0



Jesper Knudsen (th.) nåede langt ved lyn-DM.

Rundens tredje fynske sejr sørgede Per Stentebjerg-Hansen, FREM for. Han havde sort mod Gert Aagaard, Springeren, som var i trækket efter 29…Ke7-f7:



30.Kh1?! b4 31.Sa4 Dc6 32.b3 Tc2 33.De3 Txa2 34.Sc5 Tc2 35.Se4 Kg8 36.Td8+ Kh7 37.Td6 Dc7



38.Txe6??
38.f4=.
38...Tc1+ 39.Kh2 Sf3#
0–1



Allan Hallgren Hansen og Kasper Jerwiarz sørgede endnu en gang for fin LIVE-dækning.

Efter at have indledt turneringen med fire remiser, kunne Kristoffer Dyrgaard, FREM i 5. runde bogføre sin første og eneste gevinst i turneringen. Det gik ud over hans tidligere klubkammerat Tobias Rostgaard, BMS Skak, der gik galt i byen efter Kristoffers 54…Ke7-d6:



53.Ke2?!
Der var remis efter 53.Dc6+=.
53...Da2+ 54.Kf1 Dd5 55.Df5 Dh1+ 56.Ke2 Dxh6?!
56...f3+!
57.De4 Dg6 58.Dc6+ Ke7 59.Dc7+ Kf8 60.Db8+ Kg7 61.Dxa7+ Kh6



62.Dd7??
62.f3!=.
62...f3+! 63.Kd2 Dg8 64.Dc6 Da2+ 65.Dc2 Da1 66.Dc6 Da2+ 67.Dc2 Da3 68.Ke1 Kg5 69.Kd1 Kxg4 70.Dc8+ Kh4 71.Df5 Dxa4+ 72.Kc1 Da1+ 73.Kc2 Da2+ 74.Kc1



74...Dxf2 75.Dxf6+ Kh3 76.Df5+ Kg2 77.Dg4+ Dg3
0–1



1. runde: Christian Grubert - Kristoffer Dyrgaard.

I samme runde fik Sophus skovlen under Jesper begyndende med 39.Te3-e6!:



39...Kd7 40.Txd6+ Kxe7 41.Txd1!?
Afvikler til et lige tårnslutspil – stærkere var 41.Tdf6!±.
41...Kxf8 42.Kc4 Txf3 43.Td5 h4 44.Txc5 h3 45.Th5 Kg7 46.Kb4 Kg6 47.Th8 Kg5 48.c4 Kg4 49.c5



49...Tf5?! 50.c6! Th5?? 51.Txh5 Kxh5 52.c7
1–0

I næstsidste runde var det Pers tur til at møde Tobias, og vi kommer ind efter BMS-spillerens 47.exf5:



47...Sc3! 48.Dd8 Df6 49.Dd7 Dg5+ 50.Kh3 De3! 51.Kg4 Dxd3 52.Dd8 De3 53.f6+ Kg6 54.Dg8+ Kxf6
0–1



1. runde: Thomas Schou-Moldt - Per Stentebjerg-Hansen.

I næstsidste runde hentede Michael sin eneste gevinst, og det gik ud over Jesper, hvis sidste træk var 37…Lg7-d4+:



38.Txd4! Txd4 39.c4 Kf7 40.Te6! Lc8 41.Txd6 Lg4 42.Txb6 Ld1 43.Txa6 Lxb3 44.Le2 Lxc4 45.Lxh5+ Kf8 46.Tf6+ Kg7 47.d6 f3 48.Lxf3 Txh4 49.Tf5 Le6 50.Txc5 Txa4 51.Te5 Lc8 52.Lh5 Td4 53.Te7+ Kg8 54.Te8+ Kg7 55.Txc8 Txd6 56.Tc5 Td2 57.Tc7+ Kg8 58.Lf7+ Kg7 59.g6 Td4 60.Kf2 Tf4+ 61.Kg3 Tf6 62.Kg4 Tf2 63.Tc3 Tb2 64.Tf3 Tb4+ 65.Tf4 Tb2 66.Kg5 Tb5+ 67.Tf5 Tb2



68.Ld5! Tb1 69.Tf7+ Kh8 70.Th7#
1–0



1. runde: Tobias Rostgaard - Michael Nord.

Slutstillingen i kandidatklassen (28 deltagere):

1. Jesper Thybo, Jetsmark 6p. 2. FM Mads Hansen, Skanderborg 5,5p. 3. Martin Percivaldi, Hillerød 5,5p. … 11. Kristoffer Dyrgaard, FREM (ubesejret) 4p. … 16. Sophus M. Møller, FREM 3,5p. (ratingpræmie) 17. Per Stentebjerg-Hansen, FREM 3,5p … 24. Michael Nord, Tårnet 2,5p. 25. Thomas Jepsen, Sydøstfyn 2,5p. … 27. Jesper Knudsen, Læseforeningen 2p.



Præmietagere i kandidatklassen: Jesper, Mads, Mikkel, Martin, Rasmus og Sophus.

Følg DM her

Læs også:
DM i Svendborg - de øvrige fynske deltagere (30. marts 2016)
DM i Svendborg - de første grupper afgjort (25. marts 2016)

© 2017 Fyns Skak Union