Søg i nyheder Kontakt fsu Sitemap

Aktuelle turneringer:
Indbydelser:
Fynsmesterskabet 2018
Start: 04-01-2018
27. januar 2016 PrintvenligTrekanten ude af pokalturneringen
Af Niels Erik Nielsen
Mandag den 25. januar var FREM vært for kvartfinalerne i den fynske pokalturnering, og lodtrækningen resulterede i såvel jævnbyrdige opgør som det stik modsatte.

Lodtrækningen bød på lidt af hvert
Først hev arrangørklubbens Jakob Frederiksen Nyborg 1 op af posen, og da de blev parret med Sydøstfyn, var der på forhånd garanti for et både spændende og jævnbyrdigt østfynsk lokalopgør.

Derpå dukkede FREM 1 op, og der gik et sus af henholdsvis lettelse og skuffelse gennem lokalet, da de forsvarende pokalmestre trak Trekanten.

De seks øvrige hold var selvfølgelig glade for at undgå forhåndsfavoritterne, mens de to involverede parter gerne have ventet til længere hen i turneringen med at møde hinanden.

Derpå fik FREM 2 fornøjelsen af Sørensen Klanen, som FSU uden tvivl gerne ville have mødt, men i stedet for kom Forretningsudvalget på en meget vanskelig opgave mod succesholdet fra Nr. Aaby.

FREM 1 vandt den moralske finale
At bruge betegnelsen ’den moralske finale’ skal man være varsom med, men sjældent har sportsklicheen været mere velanbragt end i opgøret mellem FREM 1 og Trekanten.

Dels har begge mandskaber vundet pokalturneringen flere gange, og dels var de med stor afstand de klart stærkeste, både blandt de oprindelig tilmeldte og blandt de otte tilbageværende hold.

FREM 1 stillede med samme formation som i ottendedelsfinalerne, hvor klubbens tredjehold blev besejret 3-1.

Derimod havde Trekanten skiftet ud på et par pladser i forhold til 3-1 sejren over Læseforeningen 4, som fik et gratis point, da førstebrættet Johnny Veng aldrig nåede frem.

Han var heller ikke med denne gang, og det samme gjaldt for Viggo Bové Quist, men da Trekanten har en perlerække af stærke spillere til rådighed, betød det nok ikke det store, at de blev erstattet af Per Skjoldager og Kim Skaanning.

På førstebrættet mødtes Kristoffer Dyrgaard og Carsten Bank Friis endnu en gang, og Trekanten-spilleren førte de hvide brikker.

Der blev afviklet til et slutspil med to tårne og uligefarvede løbere, og bortset fra at Kristoffer sad tilbage med en isoleret bonde, var der absolut intet på færde.

Hans d5-bonde var imidlertid aldrig i fare for at gå tabt, da Lc6 holdt den solidt dækket, og det lignede en oplagt remis, men inden parterne enedes om pointdeling, faldt matchen første afgørelse.



Kristoffer Dyrgaard - Carsten Bank Friis.

Den kom på fjerdebrættet, hvor Simon Wilbrandt havde hvid mod Gert Aagaard, som holdt balancen, indtil han slog tilbage med den forkerte bonde efter 16.Lc4xd5:



16...exd5??
Efter 16…cxd5 var der ikke det store på færde.
17.Sf5 De6 18.Sxe4 Lc7 19.Seg3 Ld8 20.Lb4
1–0



Simon Wilbrandt - Gert Aagaard.

Derpå blev der taget remis på førstebrættet, og foran 1,5-0,5 så det overraskede tidligt i forløbet ud til, at FREM 1 ville spille sig blandt de sidste fire.

Det skyldtes især udviklingen på andetbrættet, hvor Per Stentebjerg - ud over at føre med en bonde - også allerede stod klart bedst mod sin navnebror:

Hvid: Per Stentebjerg-Hansen, FREM 1
Sort: Per Skjoldager, Trekanten
[noter: NEN]
1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sc3 d5 4.cxd5 exd5 5.Lg5 Sbd7 6.e3 Le7 7.Ld3 0–0 8.Sge2 b6 9.Sg3 c5 10.Sf5 Lb7 11.0–0 Te8 12.Df3 c4?



13.Lxc4! h6
13...dxc4 14.Dxb7 Lf8 15.e4 er også klart bedst for hvid.
14.Lxf6 Sxf6 15.Lb5 Tf8 16.Dg3 g6 17.Sxh6+ Kh7 18.Sg4 Sh5 19.Df3 Ld6 20.Se5 f6



21.Ld3! f5 22.Se2 De8 23.Sf4 Lxe5 24.dxe5 Sg7 25.Tac1 Dxe5 26.Dh3+ Sh5 27.Sxh5 gxh5 28.f4 Dg7 29.Dxh5+ Kg8



30.Tf3!
1–0



Per Stentebjerg-Hansen - Per Skjoldager.

Dermed var FREM 1 videre, og derfor havde udfaldet af mødet på tredjebrættet mellem Kim Skaanning og Tobias Ilsøe kun kosmetisk betydning.

Som sort fik FREM-spilleren forhindret modstanderen i at rokere, men det skete på bekostning af udviklingen af dronningefløjen, og hvid fik mulighed for med et springeroffer at igangsætte et farligt kongeangreb.

Tobias fandt næppe det bedste forsvar, og efter 25.Dh7-h5+ var løbet kørt:



25...g6??
25...Kf8 var bedre, men efter 26.g6! Ke8 vinder 27.La4+, fx 27…c6 28.Lxc6+! Kd8 (28…Sxc6?? 29.Dh8#) 29.Tb3!
26.Dh7+ Ke8 27.Dh8+ Kd7 28.Txd4+
1–0



Tobias Ilsøe - Kim Skaanning.

Svend Veise igen pokalhelt for Nyborg
Da Nyborg sikrede sig adgang til kvartfinalerne ved at besejre Læseforeningen 1, var det ikke mindst Svend Veises fortjeneste. Han sørgede nemlig med en sejr over Jannick B. Skow for, nyborgenserne ikke kunne indhentes.

Noget tilsvarende skete mod Sydøstfyn, men inden det kom så vidt, bragte Stig Gorm Jensen tidligt sit hold foran ved at vinde over Thomas Kaas, som bukkede fælt i åbningen:

Hvid: Stig Gorm Jensen, Nyborg 1
Sort: Thomas Kaas, Sydøstfyn
[noter: NEN]
1.e4 c6 2.d4 d5 3.f3 dxe4 4.fxe4 e5 5.Sf3 Lg4 6.Lc4 Sf6??



7.Lxf7+! Kxf7 8.Sxe5+ Kg8 9.Sxg4 Sxe4 10.0–0 Sd7 11.Dd3 Sdf6 12.Sxf6+ Sxf6 13.Lg5 Le7 14.Sc3 h6 15.Lh4 Sd5 16.Lxe7 Sxe7 17.Tae1 g6?



18.Txe7!
Der kunne følge: 18...Dxe7 19.Dxg6+ Dg7 20.De6+ Kh7 21.Tf7
1–0



Thomas Kaas - Stig Gorm Jensen og Martin Strandby Hansen - John Frederiksen.

Der kom dog balance i regnskabet, da Bjarne Lindenskov med de sorte brikker på fjerdebrættet fik skovlen under Anders Jensen.

Vi kommer ind efter Nyborg-spillerens 20.Dd1-c2:



20...Lg5! 21.Scd1 Tad8 22.Lc4 Lxc4 23.Dxc4 Dxe4 24.Db3 Dd3 25.Dxb7?



25...Lxe3
Vinder en officer, men 25...Dd2! var faktisk endnu bedre.
26.Sxe3 Txe3 27.Tf1 Dd5 28.Dxa7 Te2 29.Tg1 Sg6 30.Db6 Se5
0–1



Bjarne Lindenskov - Anders Jensen og Per Sørensen - Svend Veise.

På førstebrættet mødtes Martin Strandby Hansen og John Frederiksen, og de endte i et slutspil, som var vanskeligt at vurdere.

Det må være konklusionen, efter at de tog en trækgentagelse, og dermed overlod det til Per Sørensen og Svend Veise, om der skulle findes en vinder i ordinær spilletid, eller parterne skulle ud i lynomkamp.

Der var længe masser af brikker på brættet, men efter diverse afbytninger opstod et slutspil, hvor Per rådede over mest terræn, men Svend havde stillet sig fornuftigt op, og det var sin sag at komme videre.

Tidsforbruget havde længe været klart i Nyborg-spilleren favør, og selv om afstanden mellem dem efterhånden mindskedes, blev den alligevel indirekte udslagsgivende, idet Per i tidnødsfasen bukkede en kvalitet væk.

Han fik en gylden chance for at komme tilbage, men så den for sent, og derfor endte Nyborg og Svend Veise med endnu en gang at triumfere.

Nr. Aaby sikkert videre
Der var aldrig den mindste tvivl om udfaldet mellem FSU og Nr. Aaby, for hvem Martin Jørgenen sørgede for en tidlig føring ved at vinde over Hans Milter, hvis sidste træk var 17…f7-f5:



18.Sxd5! b5
18...exd5 19.Dxd5+ Kg7 20.Th7+! Kxg6 21.De6+ Kxh7 22.Th1+ fører til mat i få træk, mens 21...Sf6 besvares med 22.Lxf5+ Kg5 23.e4+ Lf4 24.Tg7+ Kh4 25.Lxf4.
19.Sf4 Sf6 20.Sxe6 Lxe6 21.Dxe6+ Kg7 22.Kb1



22...Th8?? 23.Df7#
1–0



Hans Milter - Martin Jørgensen og Peter Kinggaard - Kasper Larsen.

Siden øgede Kasper Larsen til 2-0 ved at besejre Peter Kinggaard, inden Sven Judas afgjorde matchen efter Jørgen Kiels 28.d4-d5??:



28...Df3+ 29.Kg1 Ld4+ 30.Sg3



30...Txg3+! 31.hxg3 Dxg3+ 32.Kh1 Dh3+ 33.Kg1 Tg8#
0–1

Tilbage sad Mads B. Svendsen og Jørn Moestrup, der med de sorte brikker længe stod passivt mod Nr. Aaby-spilleren, men med e5! slog han effektivt kontra og sørgede for et trøstmål til 1-3.

FREM 2 levede op til favoritværdigheden
Matchen mellem FREM 2 og Sørensen Klanen fik stort set samme forløb som mødet mellem FSU og Nr. Aaby: Storfavoritterne bragte sig foran 3-0, for derpå temmelig unødvendigt at tabe det sidste parti.



Peter Sørensen - Jess Nykjær og Niels Henrik Sørensen - Mathias Meunier.

I mødet mellem de to klubkammerater Mathias Meunier og Niels Henrik Sørensen førte førstnævnte med et par bønder i tårnslutspillet, men alligevel lykkedes det ham at tabe.

Inden det kom så vidt havde Peter Morling, Jess Nykjær og Anton Kjeldsen imidlertid sørget for videre avancement. Her gør Anton det til 3-0 ved at vinde over Anders Sørensen, hvis sidste træk var 31.Tc1-f1:



31...Sc2! 32.Tab1 Sd4 33.La4 Se2+ 34.Kh2



34...Sc3!
0–1



Pokalturneringen - 3. runde.

Dermed er FREM 1 og FREM 2, Nr. Aaby 1 og Nyborg 1 videre til semifinalerne, som finder sted mandag d. 22. februar i Nyborg.

Læs også:
FREM vandt pokalen til ejendom - 2. del (10. marts 2016)
FREM vandt pokalen til ejendom - 1. del (10. marts 2016)
Pokalfinalen spilles i Nr. Aaby - nu med LIVE-dækning! (6. marts 2016)
FREM 1 pokalfinaleklar (24. februar 2016)
Nr. Aaby møder FREM 1 i pokalfinalen (24. februar 2016)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 4. runde (23. februar 2016)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 3. runde (26. januar 2016)
Nyborg 1 sendte LF 1 ud (1. december 2015)
Alle LF-hold ude af pokalturneringen (29. november 2015)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 2. runde (27. november 2015)
Pokalturneringen indledt med en enkelt overraskelse (4. november 2015)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 1. runde (3. november 2015)
Pokalturneringen står for døren (25. oktober 2015)

© 2017 Fyns Skak Union