Søg i nyheder Kontakt fsu Sitemap

Aktuelle turneringer:
Indbydelser:
Fynsmesterskabet 2018
Start: 04-01-2018
1. december 2015 PrintvenligNyborg 1 sendte LF 1 ud
Af Niels Erik Nielsen
2. rundes mest spændende opgør stod mellem førsteholdene fra Læseforeningen og Nyborg, hvilket de fleste da også på forhånd havde gættet på, da lodtrækningen forelå.

Begge hold har stolte pokaltraditioner, og især sidstnævnte har levet højt på deres stærke top, som kan matche så godt som alle mulige modstandere.

Det blev da også tilfældet mod Læseforeningen, men den første afgørelse faldt på fjerdebrættet, hvor Per Jørgensen og Anders Jensen relativ tidligt tog remis i en helt lige stilling.

Da aftenens værter måtte formodes at skulle hente de fleste af deres point i bunden, favoriserede det naturligvis Nyborg, for hvem Svend Veise på tredjebrættet holdt balancen mod Jannick B. Skow.

På førstebrættet fik nyborgensernes John Frederiksen med de sorte brikker fat i den lange ende mod Jesper Knudsen. Vi kommer ind i partiet efter Johns 21…d3:



22.Dxc5 Sxc5 23.Le5 Le6 24.Kf2 Se4+ 25.Ke3



25...b5! 26.Sc7 Lxc4 27.Sxa8 Txa8 28.g4 Td8 29.gxf5 d2! 30.Lf3 Sc3 31.Ld4 b4 32.Tg1 Td7 33.f6 g6 34.f5 Kf7 35.fxg6+ hxg6 36.h4 Sb5 37.Le5 Td3+ 38.Kf2



38...Txf3+! 39.Kxf3 Sc3 40.Lxc3 bxc3 41.Ke3 Lxa2 42.Kd3



42...Lb3!
0–1

Med udsigt til gevinst for John, spændte Jannick buen hårdere, end den kunne holde til, og han endte med at tabe slutspillet, og dermed var Nyborg videre.

Havde LF-spilleren i stedet for affundet sig remis, kunne det være endt i en lynomkamp, thi i matchens sidst afgjorte parti lykkedes det Lars Munk Jensen at vinde over Stig Gorm Jensen, der ellers sad med den behageligste stilling det meste af vejen, men i tidnødsfasen vendte tingene.



Læseforeningen 1 - Nyborg 1.

Gjorde rent bord i lokalopgøret
Parringerne bød også på et odenseansk lokalopgør, og her gjorde FREM 2 rent bord mod Læseforeningen 3.

De sikre sejrcifre afspejlede dog ikke helt forløbet, således var læsedrengene længe godt med på første- og fjerdebrættet, men de endte også med at gå tabt.



Jens Rasmussen - Mathias Meunier.

På andetbrættet diskede Søren Christensen op med flot spil mod Claus Børsen, hvis sidste træk var 20…Lc7-e5:



21.Da2! Lxd4 22.Sxf4+ Tf7 23.Se6 Lxf2+ 24.Txf2 De7 25.Ld5! Se5 26.Te2 Kh8 27.Sf4 Dc7



28.Txe5! fxe5 29.Sg6+ Kh7 30.Lxf7 Dd8 31.Dd5 Dg5
31...Dxd5 32.Sf8+! Kh8 33.Lxd5 vinder også glat.
32.Lg8+! Kxg6 33.Df7#
1–0



Læseforeningen 3 - FREM 2.

Sydøstfyn for stor en mundfuld for Ullerslev
Sydøstfyn har stolte pokaltraditioner, men på dagen mødte Niels Højgaards tropper langt fra op i den stærkeste opstilling.

Derfor kunne de bestemt ikke klage over lodtrækningen, der gav dem Ullerslev 1 som modstander.



Knud Nielsen, Ullerslev.

Sydøstfyn bragte sig da også foran 3-0, inden veteranen Verner Nielsen gjorde det til slutresultatet ved at vinde på tid over Bjarne Lindenskov.

Birger Olsen sørgede for Sydøstfyns første gevinst. Det gik stærkt efter Erik Sørensens 16…Tf-e8:



17.f4! exf4? 18.Dxf4 Kg7 19.e5! Sh5 20.Dxf7+ Kh8 21.d6 Ld7



22.Lxg6! hxg6 23.Dxg6 Sg7 24.Tf7! Tg8 25.Dh6#
1–0



Ullerslev - Sydøstfyn.

Trekanten mødte kun frem med tre mand

Holdkortet levnede ingen tvivl om, at Trekanten rådede over aftenens stærkeste formation, men det viste sig snart, at de måtte indfri deres tårnhøje favoritværdighed mod Læseforeningen uden førstebrættet Johnny Veng, der aldrig nåede frem.

Derfor stod der 1-0 til underhundene efter en times spil, og som Niels Lund vittigt bemærkede, fik han sin hidtil bedste skalp, men det skete på en temmelig billig baggrund, kan man vist rolig tilføje!

Helt som ventet var der klasseforskel i de tre øvrige opgør. Her vinder Carsten Bank Friis over Per Bjerre, hvis stilling blev rullet efter 19.Lc4-d3?:



19...h4! 20.Lxg6 hxg3 21.Lxf7 Dxf7 22.fxg3 De7 23.Txd8+ Txd8 24.Dg4?



24...Dc5+ 25.Kf1 Tf8+ 26.Ke2 Dxe5+ 27.Kd2 Td8+ 28.Kc2 Dxe1
0–1



Carsten Bank Friis - Per Bjerre.

FSU gav ikke ved dørene
I 1. runde af pokalturneringen overraskede FSU ved at eliminere Nr. Aaby 2, og i denne runde havde de forstærket sig med pokalturneringslederen Ken Rasmussen, som grundet arbejde ikke var til rådighed i Nyborg.

FSU trak Ejby, der ikke fik mange ben til jorden og tabte 0-4 efter en temmelig ensidig forestilling.

På førstebrættet vandt Jørn Moestrup over Andrew Velarde, som bukkede kvalitet og parti væk efter 22.Sa4-c5:



22...Db8?? 23.Sa6 Db6 24.Sxb4 Dxb4 25.exf5 gxf5 26.Lxf5 Db5



27.Ld3! Db7 28.Txf8+
1–0



Ejby - FSU.

Det ligger nu fast, at kvartfinale-stævnet spilles i FREM mandag den 25. januar, hvortil FREM 1, FREM 2, FSU, Nr. Aaby 1, Nyborg 1, Sørensen Klanen, Sydøstfyn og Trekanten er kvalificeret.

Læs også:
FREM vandt pokalen til ejendom - 1. del (10. marts 2016)
FREM vandt pokalen til ejendom - 2. del (10. marts 2016)
Pokalfinalen spilles i Nr. Aaby - nu med LIVE-dækning! (6. marts 2016)
Nr. Aaby møder FREM 1 i pokalfinalen (24. februar 2016)
FREM 1 pokalfinaleklar (24. februar 2016)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 4. runde (23. februar 2016)
Trekanten ude af pokalturneringen (27. januar 2016)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 3. runde (26. januar 2016)
Alle LF-hold ude af pokalturneringen (29. november 2015)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 2. runde (27. november 2015)
Pokalturneringen indledt med en enkelt overraskelse (4. november 2015)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 1. runde (3. november 2015)
Pokalturneringen står for døren (25. oktober 2015)
Tilmelding til Pokalturneringen er ved at være oppe over (17. oktober 2015)

© 2017 Fyns Skak Union