Søg i nyheder Kontakt fsu Sitemap

Aktuelle turneringer:
Indbydelser:
FM i lyn 2018
Start: 01-06-2018
6. april 2014 PrintvenligKampen om ratingpræmierne
Af Niels Erik Nielsen
Ud over den direkte duel om FM, der blev afgjort i partierne Morten Topholm-Gert Aagaard og Renè Rauer Hansen-FM Mads Hansen, var de fleste af de øvrige afsluttende sidste-runde-opgør afgørende for ratingpræmiernes placering.



Knud Aage Rasmussen - Peter Frank Jørgensen.




Martin Strandby Hansen - Kurt Ploug og Dan Wulff - Erik Pedersen.

Bondekapløb

Et af de partier, der gjaldt en præmie, stod mellem de to klubkammerater fra Læseforeningen Per Jørgensen (seedet 9) og Lars Munk Jensen (seedet 16), som endte i et interessant bondeslutspil efter Lars’ 43…Kxa2:



44.Kc6 Kb3 45.f4 Kc4 46.Kd7 e6 47.Ke7 Kd5 48.Kxf7




48...g5??
48...Ke4! holder remis.
49.fxg5 e5 50.Kg7 e4 51.Kxh7 e3 52.g6 e2 53.g7 e1D 54.g8D+ Kc6 55.Dc4+ Kd6 56.Df4+ Ke7 57.h4 Db1+ 58.Kh6 Db2 59.De4+ Kf8 60.Kh5 Kf7 61.Kg4 Dg7+ 62.Kh3 Da1 63.Df3+ Kg6 64.g4



64…Dg1 65.h5+ Kg7 66.Dc3+ Kf7 67.Df3+ Kg7 68.Db7+ Kh6 69.Dc6+ Kg7 70.Dg6+ Kh8 71.Df6+ Kg8 72.Kh4 De1+ 73.Kg5 De3+ 74.Kg6 De8+ 75.Kh6



75…De3+ 76.Dg5+
1–0


Med sejren sikrede Per Jørgensen sig en delt førsteplads i ratinggruppe 1, mens indtil da ubesejrede Lars Munk Jensen endte uden for præmierækken.



Klaus Skadegaard - Johnny Holler Johansen og Jørgen Lynggaard - Jens Lund.

Jens greb ikke chancen

Med hver 3,5 point inden sidste runde var både 12. seedede Jørgen Lyngggard, Læseforeningen og 15. seedede Jens Lund, Årslev inden deres indbyrdes møde stærkt inde i billedet til en ratingpræmie.

Det blev Jørgen, der trak det længste strå, men havde Jens kendt sin besøgelsestid, kunne udfaldet sagtens være blevet et andet:

Hvid: Jørgen Lynggaard, LF
Sort: Jens Lund, Årslev

Noter: [NEN]
1.d4 Sf6 2.c4 e5 3.dxe5 Se4 4.a3 Lc5?! 5.e3 d6 6.b4 Lb6 7.Lb2 Sc6 8.exd6 cxd6 9.Lxg7 Tg8 10.Lb2??
10.Sc3 Sxf2 11.Kxf2 Txg7 12.Sf3 ville sikre hvid en lille fordel.



10...De7?
10...Lxe3! 11.fxe3 Dh4+ 12.g3 Txg3! 13.hxg3 Dxg3+ 14.Ke2 Lg4+–+.
11.Sc3 Sxf2 12.Df3



12… Lg4?
12...Sxh1 13.Se4 Tg6 14.Lf6 Txf6 15.Sxf6+ Kf8 16.Sd5 Dh4+ 17.g3 Dxh2 og sort realiserer sin materialefordel og vinder.
13.Sd5!
13.Dxf2? Lxe3 går ikke for hvid.
13...Lxf3 14.Sxe7 Kxe7 15.Kxf2 Le4 16.Sf3 Tae8 17.Td1 Tg6 18.Ld3 Kf8 19.The1 h6?! 20.Sh4 Lxd3? 21.Txd3 Tge6??



22.Sf5! Se5
Og med udsigt til 23.Lxe5 dxe5 24.Td7 valgte sort at opgive.
1–0



Bo Sørensen vandt ratingpræmie i gruppe 4.

Mest over forventet score
Bortset fra 5. seedede Morten Topholms usædvanlige bedrift ved at score 6,5 point mod en forventet på 3,94, hvilket indbringer ham over 60 gode danske ratingpoint, skal vi som sædvanlig længere ned i tabellen for at finde de deltagere, der klarede sig bedst i den disciplin.



Jørgen Kiel - Per Bjerre og Ken Rasmussen - Jens Skjoldborg.

Her kommer en liste med de 10 deltagere, som hentede mest over forventet. Først er angivet deres seedningsnummer, derpå navn, klub, aktuel score, forventet score samt hvor meget over forventet.

Top-10:
(47) Torben Larsen, Odense Skakklub 4/1,19 + 2,81
(5) Morten Topholm, Læseforeningen 6,5/3,94 + 2,56
(31) Per Bjerre, Læseforeningen 4/1,82 + 2,18
(27) Dan Wulff, Læseforeningen 3,5/1,45 + 2,05
(43) Klaus Skadegaard, Odense Skakklub 3,5/1,86 +1,64
(33) Niels Lund, Læseforeningen 3,5/2,13 + 1,37
(50) Kristen Sørensen, Læseforeningen 2/0,65 + 1,35
(42) Bo Sørensen, Ejby 3/1,65 + 1,35
(16) Per Jørgensen, Læseforeningen 5/3,65 + 1,35
(20) Erik Pedersen, FREM 5/3,69 + 1,31



Torben Larsen (tv.), der scorede mest over forventet, og Alex Sørensen.

De to sidste deltagere, som lavede et plus på over 1 point var (38) Benny Rod, Læseforeningen 3,5/2,32 + 1,18 og (48) Kurt Fransen, Midtfyn 2,5/1,35 + 1,15.



Lars Munk Jensen grunder over sit næste træk mod Jørgen Lynggaard;
 bag ham er det Thorkild Borup Nielsen - Per Sørensen.


Præmielisten:

Hovedpræmier: 1. Morten Topholm, Læseforeningen 6,5p. 2. Mads Hansen, FREM 6p. 3. Gert Aagaard, Springeren 5p.

Præmiegruppe 1 (11-20): 1-2. Per Jørgensen, Læseforeningen og Erik Pedersen, FREM, begge 5p. 3-4. Jørgen Lynggaard, Læseforeningen og Johnny Holler Johansen, FREM, begge 4,5p.

Præmiegruppe 2 (21-30): 1. Knud Aage Rasmussen, personlig medlem 4p. 2-4. Erling Rasmussen, Niels Henrik Cappelen og Dan Wulff, alle Læseforeningen endte på 3,5p.



Niels Henrik Cappelen lykønskes af Alex Sørensen.

Præmiegruppe 3 (31-40): 1. Per Bjerre, Læseforeningen 4p. 2-4. Niels Lund, Steen Jacobsen og Benny Rod, alle Læseforeningen endte på 3,5p.

Præmiegruppe 4 (41-50): 1. Torben Larsen, Odense Skakklub 4p. 2. Klaus Skadegaard, Odense Skakklub 3,5p. 3. Bo Sørensen, Ejby 3p.



Poul Jacobsen, Ejby sørgede for LIVE-sending fra de otte øverste brætter.

Se turneringstabellen med slutstillingen for alle deltagere på: www.lfskak.dk


Læs også:
Diagram som billed (6. april 2014)
Morten Topholm ny fynsmester (4. april 2014)
Tre mand kan vinde FM (29. marts 2014)
Morten Topholm alene i front ved FM (15. marts 2014)
Tæt i toppen ved FM (8. marts 2014)
Fynsmesteren kombineret ud af brættet (15. februar 2014)
Sekstet i front ved FM (8. februar 2014)
FM 2014 indledt med masser af favoritfald (11. januar 2014)
Velkommen til 2014! (1. januar 2014)

© 2018 Fyns Skak Union