Søg i nyheder Kontakt fsu Sitemap

30. december 2012 PrintvenligFREM JULECUP 2012 - øvrige grupper
Af Niels Erik Nielsen

FREM JULECUP har altid tiltrukket hele styrkepaletten af spillere; her følger en omtale af de fire øvrige grupper.

Gruppe 2, der holdt et ratingsnit på 1847, udviklede sig som et sandt triumftog for favoritten Mathias Meunier, FREM, der som kun en af to deltagere i hurtigskakstævnet formåede at vinde samtlige syv partier!

Det stakit var dog i stor fare for aldrig at blive opbygget, thi allerede i 1. runde kunne han være kommet i svare problemer mod klubkammeraten Sophus M. Møller, men i den komplicerede stilling fandt juniorspilleren ikke den bedste fortsættelse:

Hvid: Sophus M. Møller, FREM
Sort: Mathias Meunier, FREM
[noter: NEN]
1.e4 c5 2.Sf3 d6 3.d4 cxd4 4.Sxd4 Sf6 5.Sc3 g6 6.Le3 Lg7 7.f3 Sc6 8.Dd2 0–0 9.Lc4 Ld7 10.0–0–0 Da5 11.Kb1 Tfc8 12.Lb3 Se5 13.h4 b5!?


14.Scxb5 Da6 15.Sc3 Tab8 16.h5 Sc4 17.Lxc4 Dxc4 18.Sb3 a5 19.hxg6


19...a4 20.gxh7+?! Kh8 21.Lh6 Lxh6 22.Txh6
22.Dxh6 axb3 23.axb3 Da6 24.De3 (24.Sd5? Ta8 25.Kc1 De2! med udækkelig mat) 24...Ta8 og sort griber initiativet.
22...axb3 23.axb3?
23.cxb3!
23...Da6 24.g4 Ta8 25.Sa4 Lxa4 26.bxa4 Dxa4 27.c3 Da2+ 28.Kc2 Tab8 29.Tb1


29...Tb3! 30.Kc1 Tcxc3+! 31.Dxc3
31.bxc3?? Txb1#.
31...Txc3+ 32.bxc3 Sxh7 33.Tb8+ Kg7 34.Th1? Da1+ 35.Tb1 Dxc3+ 36.Kd1 Dxf3+ 37.Kc2 Dxe4+
Og sort vandt.
0–1

Christian Iversen - Mathias Meunier og Jens Lund - Michael B. Madsen.

I kølvandet på Mathias’ hærgende fremfærd kandiderede flere til de to andre præmier, og det endte med, at klubkammeraten Michael B. Madsen snuppede andenpladsen, mens Christian Iversen, Evans tog sig af tredjepladsen.

Det skyldtes ikke mindst to afsluttende gevinster, hvor især den mod Uffe Petersen, Odense Skakklub i næstsidste runde var flot:


32.Se6+!! Kg8?
32...Kh8 33.Df4!+-.
33.Dh6 fxe6??
33...Sh5 34.Sd5! er udækkelig mat i højest fire træk.
34.Dg7#
1–0

1. Mathias Meunier, FREM 7p.(!) 2. Michael B. Madsen, FREM 4,5p. 3. Christian Iversen, Evans 4p.

                  Præmietagerne i gruppe 2: Christian, Michael og Mathias.

I gruppe 3 lagde Anton Kjeldsen, FREM ud med 3/3p., men runden efter kom der grus i maskineriet mod Heinz Furrer, Læseforeningen.

Anton har lige fremtvunget dronningafbytning, men trods tårn i overvægt kan han slet ikke hamle op med sorts fribønder:

38...Lxf3 39.Se3 d2 40.Tf1 Le2 41.Ta1 Ld3! 42.Kf2 c2 43.Sxc2 Lxc2 44.Ke2 d1D+ 45.Txd1 Lxd1+ 46.Kxd1 Kf6
Hvid opgav få træk senere.
0–1

Forrest til venstre er det Anton Kjeldsen mod Heinz Furrer.

Det slog imidlertid ikke Anton ud af kurs, og med en afsluttende spurt på 2,5/3p. sikrede han sig førstepladsen på deling med Jakob Jensen, Sdr. Nærå, der kun tabte til Benny Sørensen, Nr. Aaby.

Benny førte gruppen efter fem runder, men to afsluttende nederlag til Hans Hansen, FREM og til nærmeste konkurrent Anton i sidste runde betød, at Nr. Aaby-spilleren måtte tage til takke med tredjepladsen.

1-2. Anton Kjeldsen, FREM og Jakob Jensen, Sdr. Nærå, begge 5p. 3. Benny Sørensen, Nr. Aaby 4,5p.

                    Præmietagerne i gruppe 3: Anton, Benny og Jakob.

Trods et indledende nederlag til arrangørklubbens Jens Rasmussen kom Søren Havn Gjedsted, der tidligere har stillet op for FREM, men nu er medlem af SK 1968, alene i mål i gruppe 4.

Jens lå ellers til at vinde den, men et uventet nederlag til klubkammeraten Jacob Foged Christensen betød, at han måtte tage til takke med andenpladsen.

Akkurat som sidste år lykkedes det med en god spurt Thomas Haugaard, Frederiksberg at komme i præmierne, og på tredjepladsen fik han følgeskab af Morten Jannik, Odense Skakklub, der efter at have lagt ud med 3,5/4p. kun fik et halvt point i de sidste tre runder.

1. Søren Havn Gjedsted SK 1968 5,5p. 2. Jens Rasmussen, FREM 5p. 3-4. Thomas Haugaard, Frederiksberg og Morten Jannik, Odense Skakklub, begge 4p.

Præmietagerne i gruppe 4: Thomas, Morten, Søren og Jens.

Gruppe 5 var en monrad-gruppe med 11 deltagere, og her var Peter Sørensen helt suveræn, idet han plagierede Mathias Meuniers bedrift og vandt alle syv partier.

 Jonathan Aagaard Hansen møder Elisabeth Møller; Benedicte kigger på.

Der var hele to point ned til Henrik Hansen på andenpladsen, mens Tobias Hansen og Jakob Frederiksen delte tredjepladsen yderligere et halvt point efter.

 Præmietagerne i gruppe 5: Peter, Jakob, Tobias og Henrik.

Læs også:
IM Thorbjørn Bromann vandt for andet år i træk FREM JULECUP (30. december 2012)
FREM JULECUP nærmer sig (23. december 2012)

© 2018 Fyns Skak Union